Sijoča koža je zdrava in dobro navlažena koža, ki je vedno v modi. Mastna koža pa je velikokrat znak, da lojnice proizvajajo preveč sebuma. Spoznajmo razlike med obema tipoma kože in kako imate lahko tudi vi sijočo kožo.
Če želimo razumeti razliko med mastno in sijočo kožo, moramo najprej razumeti, kako mastna koža nastane ter kako nanjo in druge tipe kože vpliva sebum. Vedno pa si zapomnite, da ima tudi sijoča koža svoje nepravilnosti in da popolna koža ne obstaja.
Kaj je sebum?
Sebum ali loj je maščoba, ki je na otip lepljiva in oljnata. Njegova naloga je, da kožo vlaži in ščiti pred bakterijami in glivicami. Hkrati tudi skrbi, da koža ne izgubi preveč vode, ohranja temperaturo kože in preprečuje prevelik vpliv UV sevanja.
Sebum na obrazu proizvajajo žleze lojnice, ki se nahajajo v sredinskih plasteh kože ter so pritrjene na lasne mešičke. Sestavljen je iz več maščobnih molekul ali lipidov:
- 57,5 % trigliceridi in maščobne kisline,
- 26 % vosek,
- 12 % skvalan ter
- manjši delež holesterola in holesterolnih estrov.
Na proizvodnjo sebuma lahko vplivajo hormoni, zdravila in življenjski slog. Prevelika ali premajhna količina sebuma pa lahko vpliva na tip kože in posledično na izbiro izdelkov za nego kože.
Tipi kože
Vaš tip kože je v veliki meri odvisen od količine sebuma, ki ga koža proizvaja. Drugi dejavniki, ki vplivajo na tip kože, so tudi:
- videz kože,
- tekstura,
- morebitne nepravilnosti.
S pomočjo zgornjih dejavnikov lahko določimo več tipov kože:
NORMALNA KOŽA
Normalna koža je gladka in sveža, z enakomerno teksturo in brez vidnih por. Na otip je hidrirana, čvrsta in prožna.
SUHA KOŽA
Suha koža je na prvi vtis čista in mat videza (zaradi pomanjkanja sebuma). Pri nekaterih ljudeh je lahko tudi luskasta in hrapava. Pore niso vidne, na otip pa je koža hladna, tanka, manj prožna kot normalna koža in z vidnimi dehidracijskimi črtami.
MASTNA KOŽA
Mastna koža ima neenakomerno teksturo z velikimi porami, velikokrat se pojavijo tudi akne, ogrci ali komedoni ter brazgotine. Na prvi pogled ima sijaj (zaradi povečane količine sebuma), a je na otip mastna, gladka in debela.
Sijoča koža je torej normalen tip kože, ki to odseva od znotraj navzven. V nekaj korakih lahko tudi vi prebudite svojo kožo in ji vrnete sijaj!
Nasveti za sijočo kožo
Za sijočo kožo je torej treba poskrbeti, da se uravna proizvodnja sebuma, jo dobro navlažimo in nahranimo od znotraj navzven.
Poskusite lahko s spodnjimi koraki:
IZDELKI ZA SIJOČO KOŽO
- za mastno kožo: uporabite izdelke, ki vsebujejo betahidroksi kisline ali BHA, kot je salicilna kislina, ali benzoil peroksid. Več o kislinah si lahko preberete v članku Kisline za začetnike;
- za suho kožo: uporabite izdelke s skvalanom, hialuronsko kislino, alfahidroksi kislinami ali glicerolom.
Hkrati z zgoraj omenjenimi izdelki z aktivnimi sestavinami pa pri negi kože ne pozabite tudi na vsakodnevno uporabo sončne kreme s faktorjem 30 ali več, rednim dvostopenjskim čiščenjem kože in vlaženjem takoj po tem.
PREHRANA ZA SIJOČO KOŽO
A hiter obisk trgovine in zapletena nega kože sama od sebe ne bosta dovolj, da bo vaša koža zdrava in sijoča. Za to je treba poskrbeti tudi od znotraj, s primerno in uravnoteženo prehrano.
Priporočljiva hrana za sijočo kožo (povzeto po https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-get-glowing-skin#nutrition)
Ključno hranilo | Hrana, ki ga vsebuje | Prednosti |
Vitamin B2 ali riboflavin | Goveja jetra, mlečni izdelki, gobe, mandlji | Prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. |
Vitamin B3 ali niacin | Oreščki, ribe, polnozrnata živila, stročnice, mlečni izdelki | Prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. |
Vitamin B7 ali biotin | Oreščki, ovseni kosmiči, jajca, stročnice, gobe | Prispeva k ohranjanju zdrave kože. |
Vitamin B12 ali kobalamin | Ribe, jajca, mleko, sir | Prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. |
Vitamin C | Agrumi, jagode, kivi, brokoli, paprika | Ima vlogo pri zaščiti celic pred oksidativnim stresom in nastajanju kolagena za normalno delovanje kože. |
Folat | Špinača, ohrovt, solata, brokoli, agrumi | Prispeva k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. |
ŽIVLJENSKI SLOG ZA SIJOČO KOŽO
Poleg redne in pravilne nege ter uravnotežene prehrano pa lahko za sijočo kožo veliko naredite tudi s svojim življenjskim slogom. Priporočeno je, da:
- ne kadite,
- imate načine za sproščanje in ste čim manj izpostavljeni stresu,
- dovolj spite, vsaj 7 ur na dan,
- pijete veliko vode in zmanjšate vnos alkohola,
- redno telovadite, vsaj 150 minut na teden.
A verjamemo, da je vse spremembe težko vnesti v svojo vsakodnevno rutino in se jih redno držati. Zato je vedno dobro imeti pomoč v obliki prehranskih dopolnil, ki ne le nahranijo kožo od znotraj, ampak ji tudi povrnejo sijaj.
Podarite svoji koži svež sijaj od znotraj navzven!
Merz Spezial Hydro Glow Beauty kapsulevsebujejo specifično kombinacijo osnovnih hranil za čudovito in sijočo kožo, t. i. formulo Celular skin active. Gre za posebno formulacijo, usmerjeno v delitev celic kot sestavni del regenerativnega procesa*, ki je za kožo izjemno pomemben.
Cellular Skin Active Formula:
- kompleks esencialnih hranil (koencim Q10, vitamin B12, selen in železo)
- pospešuje regenerativne procese v koži
Hialuronska kislina v kapsulah kožo dodatno navlaži še od znotraj, vitamin C pa jo ščiti pred oksidativnim stresom ter deluje skupaj z izvlečkom šipka in drugimi znanimi lepotnimi sestavinami.
Ker se zdrava in sijoča koža začne od znotraj navzven!
* Vitamin B12, železo in folna kislina imajo vlogo pri delitvi celic.
Več o Merz Spezial Hydro Glow Beauty kapsulah.
Viri:
- Oliveira et al. Cosmetics. 2023; 10(1):14.
- Picardo et al. Dermatoendocrinol. 2009 Mar;1(2):68-71.
- Vanderwolf et al. PeerJ. 2023 Dec 19;11:e16680.